Profilaktyka

Higiena i profilaktyka, nauka szczotkowania

zalecenia dietetyczne

Aby utrzymać zęby w dobrym zdrowiu należy zadbać o dietę. Powinna być ona bogata w pełnowartościowe białko, wapń, fosfor, wit. A, C, D oraz fluor. Należy również pamiętać, że na kondycję uzębienia niekorzystnie wypływają wszystkie rodzaje cukrów.

lakowanie bruzd

Lakowanie bruzd zębów stałych (przedtrzonowców oraz trzonowców) zabezpiecza miejsca trudne do oczyszczenia przed rozwojem bakterii, a co za tym idzie próchnicy. Zabieg ten polega na oczyszczeniu oraz wytrawieniu powierzchni zęba, następnie zaaplikowaniu laku szczelinowego, jest to więc procedura nieinwazyjna oraz bezbolesna.

usuwanie złogów nazębnych (skaling)

Polega usunięcie twardych złogów nazębnych (kamienia) za pomocą skalera ultradźwiękowego. Nieodpowiednia higiena może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a w efekcie – do obniżania linii dziąseł, zaniku kości oraz utraty zębów.

usuwanie osadów (piaskowanie)

Zabieg polegający na usunięciu osadów i przebarwień znajdujących się na powierzchni zębów (palenie tytoniu, kawa, herbata). Czyszczenie odbywa się przy pomocy proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą.

Należy pamiętać że piaskowanie zębów oraz skaling to zabiegi uzupełniające się wzajemnie. Wraz z fluoryzacją (lakierowaniem zębów) powinny być one wykonywane regularnie, w 6 – miesięcznych odstępach.

fluoryzacja

Aplikacja preparatów fluorowych na zęby powoduje, że z hydroksyapatytów tworzą się związki fluoroapatytowe. Dzięki swojej odporności na kwasy związki te pomagają chronić szkliwo przed kwaśnym środowiskiem, zapobiegają jego demineralizacji, a także, w dalszej perspektywie, rozwojowi próchnicy, znoszą również nadwrażliwość zębów.